Araç sahibi olmayan bireyler de çeşitli araç kiralama firmaları aracılığı ile günlük ya da aylık olarak araç kiralayabilmektedirler. Bazı şirketlerde karavan kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Araç kiralamak için şartlar bulunmaktadır.  Bu şartları doğrulamak ve her iki tarafın da güvenliği ve her türlü maddi ve manevi hasarın olması durumunda karışıklık meydana gelmemesi için birtakım belgeler, sözleşme ve bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler kiralanmak istenen aracın bulunduğu kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 20 yaşındaki birinin lüks araç kategorisinden bir araç kiralaması mümkün olmamaktadır. Fakat genel olarak araç kiralarken tüm kişilerde iki kriterin sağlanmış olması gerekmektedir. Bu kriterler en az iki yıllık B grubu ehliyete sahip olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmaktır. 

Trafik Cezaları

Aracın kullanıldığı zaman aralığında trafik kurallarına uymaması sebebi ile firmamıza yazılmış olan her türlü trafik cezasının sorumluluğu aracı cezanın yazıldığı tarihte kullanan kişiye aittir.  Bu trafik cezaları araç kiralama firmalarına ulaşınca otomatik olarak ödemeyi firma yapmaktadır.  Fakat ceza ücreti ve trafik cezasına ek hizmet bedeli de aracı kiralayan kişiden talep edilerek kredi kartı üzerinden çekilmektedir. 

Ek Sürücü Hizmeti

Araç kiralama şartları ve sözleşmesi hem sizlerin hem de araç kiralama firmasının güvenliği için önem arz etmektedir.  Bu nedenle bu sözleşmeye bağlı kalmak son derece önemlidir.  Sözleşmede yazan kurallara uyulmaması ve bu durumun tespit edilmesi halinde firmanın araç kiralayan bireye dava açma hakkı ve sözleşmeyi iptal etme hakkı doğmaktadır.  Aracı kiralarken sürücü belgesini gösteren ve kiralama işlemini gerçekleştiren bireyin dışında sürücü koltuğuna birinin geçmesi halinde bu durum tespit edilirse hem kiralamayı yapan kişiye hem de aracı sözleşmesiz şekilde kullanan kişiye ayrı ayrı ceza işlemi uygulanmaktadır.  Eğer ek bir sürücü de aracı kullanacak ise bunun ek ücret ödeyerek kira sözleşmesinde mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. 

Kilometre Sınırı ve Yakıt

Araç kiralama koşulları arasında kilometre sınırı ve yakıt kullanımına dair birtakım kurallar bulunmaktadır.  Sözleşme imzalanırken kullanmayı istediğiniz araç için belirtilen bir kilometre sınırı bulunmaktadır.  Kiralamayı yapan kişi bu kilometre sınırını aşarsa aşmış olduğu uzunluğa bağlı olarak araç teslim dönemi ek bir ücret ödemektedir.  Bazı araçlar kiralanırken araç listesinde isminin yanında kilometre sınırı olmadığı belirtilmektedir.  Bu araçlar diğerlerine oranla kısmen daha pahalı bir kiralama ücreti gerektirmektedir fakat sınırsız kullanım ile herhangi bir aşım yapma korkusuna düşmekten sizleri kurtarmış olacaktır.  Kilometre sınırına benzer şekilde yakıt kullanımı için de bir sınır bulunmaktadır.  Araçlar kiralayan kişiye teslim edilirken deposu tam dolu olacak şekilde teslim edilir.  Yakıt kullanım sınırından daha çok yakıt kullanılması durumunda aracın firmaya teslimi sırasında arada oluşan fark ve hizmet bedeli kiralayan kişiden talep edilir. 

Teslim Alma ve Teslim Etme

Aracınızın size teslim edilme ve teslim alınma adresleri önceden belirtilmektedir.  Bu adreslere zamanında giderek teslim etme ve alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.  Aracı hem teslim alırken hem de teslim ederken buna dair bir belgenin imzalanması daha sonra oluşabilecek karmaşıklıklar ve problemlerin çözümü açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.  Aracın firmaya teslim edileceği gün teslime geç kalınması bir saate kadar tolare edilebilir.  Fakat bir saatten sonraki gecikmelerde gecikme ücreti talep edilebilir.  Ayrıca teslim adresi haricinde bir adrese aracı bırakmanız da kesinlikle mümkün olmamaktadır.  Araç kiralamak için şartlar neler sorusuna daha detaylı cevaplar arıyorsanız kiralamak için görüşmek istediğiniz firmanın iletişim numarası aracılığı ile her türlü soruyu sorabilir ya da direkt olarak firmayla yüz yüze görüşebilirsiniz.