Günümüzde araç sahibi olmayan kişiler için de araç kullanmak çok kolay bir hale geldi.  Rent A Car(araç kiralama) şirketleri sayesinde belirli koşulları sağlayan bireyler belirli süreliğine araç kiralayabilirler.  Araç kiralayacak kişinin rezervasyon yaptırması ve araç kiralayabilmesi için araç kiralama şirketi tarafından bir sözleşme imzalatılmaktadır.  Bu sözleşmeyi imzaladıktan ve gerekli belgeler ile başvuru yapıldıktan sonra anlaşılan tarih ve zaman aralığında sürücü kiraladığı aracı kullanmaya başlayabilir.  Araç kiralamada yaş sınırı bulunmaktadır ve her bir yaş grubu için de farklı kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Bu kriterlerin sağlandığı durumlarda araç kiralamak mümkün olmaktadır. Ayrıca genel olarak tüm yaş grupları için en az iki yıllık B grubu bir ehliyete sahip olma koşulu bulunmaktadır.

Araç Kiralamak İçin Gerekli Belgeler

Araç kiralamak için araç kiralama şirketinin sizlerden istediği birçok belge bulunmaktadır. İstenen bu evrakların hazırlanıp firmaya sunulması gerekmektedir. Firmanın belirttiği kriterlere uygun olmayan kişilere araç kiralama hizmeti verilmemektedir. Bu nedenle gösterilen belgelerin eksiksiz ve doğru olmaları gerekiyor. Aksi fark edildiği zaman firmanın kişiye dava açma hakkı bulunuyor. Araç kiralamak isteyen kişilerin hazırlaması gerek evrakları şöyle listeleyebiliriz:

-Kimlik kart

-Ehliyet

-İkametgah belgesi

-İmza beyannamesi

Araç Kiralamada Yaş Sınırı

Araç kiralarken, kiralayabileceğiniz beş farklı araç kalitesi bulunmaktadır. Bunlar; ekonomi, konfor, prestij, premium ve lüks ara kategorileridir. Her kategoride bulunan araçlar için de farklı kiralama kriterleri bulunmaktadır. Ehliyetsiz araç kiralamak mümkün olmadığı gibi her yaş grubunun da her kategoriden araç kiralama imkanı da bulunmamaktadır. Araç kiralamada yaş sınırı 21 yaşını doldurmuş olmak diye belirtilse de farklı ek ücretler ödenerek ehliyet sahibi olunması şartı ile 19 yaş altı araç kiralama da mümkündür. 21 yaş altı araç kiralama hizmeti alabilmek için kişinin genç sürücü ücreti ödemesi durumunda ekonomi segmentinde bulunan bir aracı kiralaması mümkün olmaktadır. 20 yaş üstü araç kiralama için de belirlenen yaş sınırları ise şöyle olmaktadır:

-Ekonomi segmentindeki araçlar için: En az bir yıllık ehliyete sahip olmak ve en az 21 yaşında olmak. Kişi 19-21 yaş aralığında ise yine bir yıllık ehliyete sahip olmak ve genç sürücü ücretini ödemek.

-Konfor segmentindeki araçlar için: En az iki yıllık bir ehliyete sahip olmak ve en az 25 yaşında olmak. 21-25 yaş aralığındaki bireyler ise iki yıllık ehliyetleri var ise genç sürücü ücretini ödeyerek bu gruptan bir araç kiralama imkanına kavuşabilirler.

-Prestij segmentindeki araçlar için: En az iki yıllık bir ehliyete sahip olmak ve en az 25 yaşında olmak. 21-25 yaş aralığındaki bireyler ise iki yıllık ehliyetleri var ise genç sürücü ücretini ödeyerek bu gruptan bir araç kiralayabilirler.

-Premium segmentindeki araçlar için: En az üç yıllık bir ehliyete sahip olmak ve en az 27 yaşında olmak. Diğer gruplarda olduğu gibi daha genç sürücüler için ise üç yıllık ehliyeti olan 21-27 yaş aralığında bulunan kişiler genç sürücü ücretini ödeyerek bu kategoriden araç kiralama fırsatı bulabilirler.

-Lüks segmentindeki araçlar için: En az üç yıllık bir ehliyete sahip olmak ve en az 27 yaşında olmak. Premium segmentindeki araçları kiralamak için gereken şartlar lüks araçlar için de geçerlidir. 21-27 yaş aralığındaki bireyler üç yıllık ehliyete sahip olmaları durumunda genç sürücü ücreti ödeyerek lüks araç kiralayabilirler.

Araç Kiralama Süresi

Araç kiralama süresi günlük kiralamalar için en az 24 saat, aylık olarak ise minimum 23 gün üzerinden kiralanabilmektedir.