Araç kiralama, konforlu ve ekonomik olması nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Araç kiralama şirketlerinin artış göstermesi ile birlikte kiralık araçların kullanım alanı da genişlemiştir. Özellikle ilk kez araç kiralayacak olan kişiler, araç kiralamadan önce bilmeniz gerekenler konusunu oldukça merak etmektedir.

Araç kiralamadan önce ne kadar sürelik bir kiralama işlemi yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı hesaba katmalısınız. Süreyi ve bütçenizi belirledikten sonra araç kiralama firmalarını ziyaret ederek araçlara ve fiyatlarına göz atmanız gerekmektedir.

Kiralayacağınız aracın ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmalısınız. Kaç kişiyle yolculuk yapacağınız bu noktada çok önemlidir. Ardından aracın yakıt tüketimi de sizler için çok önemli olacaktır. Aracı tam dolu depoyla alacağınız için teslim ederken de depoyu tam dolu hale getirmeniz gerekecektir.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Güvenli araç kiralama için bilinmesi gerekenler arasında firmanın güvenilirliği bulunmaktadır. Güvenilir bir firmadan araç kiralamanız durumunda bir sorun ile karşı karşıya kalmadan kiralama işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca yapılacak olan sözleşme de bu noktada çok önemlidir. Eğer firma güvenilir ise sözleşmenin maddeleri şeffaf olacaktır ve size tüm süreç hakkında bilgi verilecektir.

Kiralayacağınız aracı detaylı bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Öncelikle araca bir göz atarak önemli bir kaza izi olup olmadığına bakmalısınız. Arabadan anlamayanlar için bir arkadaş veya tanıdık olan uzman biri bu konuda yardımcı olmalıdır.

Araç Kiralamak İçin İstenen Belgeler

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli olanı ise gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmenizdir. Araç kiralama işlemi sırasında bazı belgeleri firmaya götürmeniz gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

  • Yeni kimlik kartı ya da fotoğraflı eski nüfus cüzdanı
  • Sürücü belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Kiralayan kişinin adına kayıtlı herhangi bir fatura
  • Kredi kartı

Bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde ibraz etmeniz durumunda, araç kiralama işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı bulunmayan kişiler, geçici kimlik belgesi ile araç kiralayabilir.

Araç Kiralamak İçin İstenen Şartlar

Araç kiralayabilmek için sizden bazı şartlar istenmektedir. Bu şartların başında ise yaşınız gelmektedir. Eğer ekonomik sınıf bir araç kiralamak istiyorsanız, minimum 21 yaşında olmanız gerekmektedir. Bu yaş sınırı orta ve üst sınıf araçlar için 25 iken lüks ve büyük araç için ise 28’dir.

Araç kiralamak için istenen şartlardan bir diğeri ise ehliyet süresidir. Ekonomik, orta ve üst sınıf araç için gereken ehliyet süresi 2 yıl iken lüks ve büyük araçlar için gereken ehliyet süresi 3’tür. Yani yeni ehliyet alan biri ne yazık ki araç kiralayamamaktadır.

Eğer aracı yalnızca siz değil bir başkası da kullanacaksa bunu firmaya bildirmeniz gerekmektedir. Böylece diğer sürücü de kasko kapsamına alınacaktır. Yukarıda yer alan tüm şartları diğer sürücünün de karşılaması gerekmektedir.

Kiralanan Araç Nasıl Teslim Edilir?

Eğer bir araç kiralayacaksanız, araba ile ilgili bilinmesi gerekenler konusuna hakim olmanız gerekecektir. Kiralamış olduğunuz bir aracın son teslim tarihi yaklaştıysa öncelikle güzergahınızı planlayarak gecikmeden teslim etmek üzere yola çıkmalısınız. Geç teslim edilen araçlardan ceza ücreti alınabilmektedir.

Teslim noktasına yaklaştığınızda bir benzin istasyonuna girerek aracın deposunu doldurmalısınız. Kiralanan araçlar tam dolu bir şekilde teslim edilmektedir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra aracı teslim edeceğiniz noktaya giderek düzgün bir şekilde park edin ve aracın benzin ile kilometre göstergesinin fotoğrafını çekin. Bu sayede yanlış anlaşılmaların önüne geçerek başarılı bir şekilde aracı teslim edebilirsiniz.